Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT1K24
RMCP2010FT1K24 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT1K24
Brief Description
RES SMD 1.24K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT1K24.pdf
Availability of RMCP2010FT1K24
QUANTITY
RMCP2010FT1K24 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT1K24
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT1K24
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT1K24
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT1K24 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT1K24 Details Description
Related parts for RMCP2010FT1K24
BIT PHIL SLOT SZ1/4.5MM 2.36" datasheet.pdf
IC RF AMP N-CH TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 7.15 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 25V 20% 2812 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 5A 25W BRICK datasheet.pdf
RES 1.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FLAT BKWY 06CKT datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
TRANSCEIVER datasheet.pdf
Virtex-E 1.8 V FPGA Field Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf