Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT1M15
RMCP2010FT1M15 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT1M15
Brief Description
RES SMD 1.15M OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT1M15.pdf
Availability of RMCP2010FT1M15
QUANTITY
RMCP2010FT1M15 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT1M15
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT1M15
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.15M
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT1M15
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT1M15 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT1M15 Details Description
Related parts for RMCP2010FT1M15
CONN PCI EXPRESS 36POS VERT PCB datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES 1K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 25.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SC 3.81/07/180G 3.2SN GN BX datasheet.pdf
RS16ES-L H/Z INTERFACE datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
30UF 250V 15.875X38.1 85C AXI datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 0.22UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf