Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT1R02
RMCP2010FT1R02 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT1R02
Brief Description
RES SMD 1.02 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT1R02.pdf
Availability of RMCP2010FT1R02
QUANTITY
RMCP2010FT1R02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT1R02
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT1R02
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.02
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT1R02
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT1R02 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT1R02 Details Description
Related parts for RMCP2010FT1R02
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ20 37 OLIV datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS STR 3.5MM datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 10W 12V 833MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
KEYBOARD SUPPORT datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 150A datasheet.pdf
SLIT ADHESIVE SLEEVE .16" DIA datasheet.pdf
RES 2.4M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
20W DC/DC CONV 1"X1" 1.6KV datasheet.pdf