Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT1R24
RMCP2010FT1R24 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT1R24
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.24 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT1R24.pdf
Availability of RMCP2010FT1R24
QUANTITY
RMCP2010FT1R24 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT1R24
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT1R24
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT1R24
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT1R24 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT1R24 Details Description
Related parts for RMCP2010FT1R24
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
FERRITE CHIP 420OHM 200MA 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 150V 600MA MPG06 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS VERT 30GOLD datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM L-TAB datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 51K OHM 1008 datasheet.pdf