Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT1R37
RMCP2010FT1R37 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT1R37
Brief Description
RES SMD 1.37 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT1R37.pdf
Availability of RMCP2010FT1R37
QUANTITY
RMCP2010FT1R37 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT1R37
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT1R37
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT1R37
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT1R37 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT1R37 Details Description
Related parts for RMCP2010FT1R37
IC OTP 1MBIT 70NS 32PLCC datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 3.27A 33 MOHM TH datasheet.pdf
IC POWER MANAGEMENT CTLR 11VQFN datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 2GBIT 3NS 63FBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 200MA 12V datasheet.pdf
IPD M12 NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
CAP MICA 5.6PF 5% 300V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS INLINE SKT datasheet.pdf