Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT1R40
RMCP2010FT1R40 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT1R40
Brief Description
RES SMD 1.4 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT1R40.pdf
Availability of RMCP2010FT1R40
QUANTITY
RMCP2010FT1R40 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT1R40
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT1R40
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.4
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT1R40
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT1R40 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT1R40 Details Description
Related parts for RMCP2010FT1R40
CAP FILM 3000PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
SENS 100PSI 5/8" 7/16-20 UNF 5V datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
TWEEZER FLAT 3.54" datasheet.pdf
CODEWHEEL 3CH 512CPR 5/32" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 61POS PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 60POS THRUHL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf