Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT1R50
RMCP2010FT1R50 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT1R50
Brief Description
RES SMD 1.5 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT1R50.pdf
Availability of RMCP2010FT1R50
QUANTITY
RMCP2010FT1R50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT1R50
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT1R50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT1R50
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT1R50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT1R50 Details Description
Related parts for RMCP2010FT1R50
RES SMD 1.96K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 5.4A 14 MOHM SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 30VWM 48.4VC P600 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 6A PPAK SC70-6L datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 4PIN SLD CUP datasheet.pdf
40+40 DIL VERT PIN HDR datasheet.pdf
IC GATE DVR DUAL INV 4A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN DSUB PLUG 9POS R/A PRESSFIT datasheet.pdf