Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT1R82
RMCP2010FT1R82 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT1R82
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.82 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT1R82.pdf
Availability of RMCP2010FT1R82
QUANTITY
RMCP2010FT1R82 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT1R82
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT1R82
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT1R82
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT1R82 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT1R82 Details Description
Related parts for RMCP2010FT1R82
RES SMD 1.5 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-3 3POS TIN datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
COAXIAL VARIABLE PHASE SHIFTER datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf