Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT22R1
RMCP2010FT22R1 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT22R1
Brief Description
RES SMD 22.1 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT22R1.pdf
Availability of RMCP2010FT22R1
QUANTITY
RMCP2010FT22R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT22R1
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT22R1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)22.1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT22R1
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT22R1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT22R1 Details Description
Related parts for RMCP2010FT22R1
IC REG LDO 8V 1.5A TO220AB datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 19A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 66.66MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
POT 100K OHM 1/20W CARBON LOG datasheet.pdf