Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT237R
RMCP2010FT237R picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT237R
Brief Description
RES SMD 237 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT237R.pdf
Availability of RMCP2010FT237R
QUANTITY
RMCP2010FT237R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT237R
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT237R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT237R
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT237R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT237R Details Description
Related parts for RMCP2010FT237R
CONN SPLICE BUTT 10-12 AWG .200 datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 6.3"LX3.15"W datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 80V 2A MT-4 datasheet.pdf
IC CNTRLR NONVOLATILE RAM 8-SOIC datasheet.pdf
IC AMP AUDIO .124W STER 20TQFN datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 0.70PF 50V T2H 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/8"-200M BLACK datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 5.2VOUT 50W datasheet.pdf
CONN HDR 7POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS JAM NUT PIN datasheet.pdf