Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT2K15
RMCP2010FT2K15 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT2K15
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.15K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT2K15.pdf
Availability of RMCP2010FT2K15
QUANTITY
RMCP2010FT2K15 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT2K15
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT2K15
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT2K15
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT2K15 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT2K15 Details Description
Related parts for RMCP2010FT2K15
IC RTC BINARY CNT SER 16SOIC datasheet.pdf
CONV DC-DC 10W 48VIN 5.0VOUT SGL datasheet.pdf
IC FIFO 65536X18 5NS 144BGA datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 6A SYNC 24VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.01% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SMA BULKHEAD JACK RG-55 datasheet.pdf
END BRACKET datasheet.pdf
TV 41C 41#20 SKT RECP datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf