Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT2K15
RMCP2010FT2K15 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT2K15
Brief Description
RES SMD 2.15K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT2K15.pdf
Availability of RMCP2010FT2K15
QUANTITY
RMCP2010FT2K15 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT2K15
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT2K15
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.15k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT2K15
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT2K15 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT2K15 Details Description
Related parts for RMCP2010FT2K15
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 630V X7R 2225 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
COVER 90DEG PIN 4-7POS BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
PHOTORELAY SPST-NO 90MA 600V datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.78M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
HEMT RF 50V 3GHZ 100W datasheet.pdf