Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT2K80
RMCP2010FT2K80 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT2K80
Brief Description
RES SMD 2.8K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT2K80.pdf
Availability of RMCP2010FT2K80
QUANTITY
RMCP2010FT2K80 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT2K80
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT2K80
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.8k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT2K80
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT2K80 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT2K80 Details Description
Related parts for RMCP2010FT2K80
INTERFACE CABLE RJ FEMALE 8POS datasheet.pdf
IC OPAMP ISOLATION 100KHZ 8DIPGW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 80A I2PAK datasheet.pdf
RES SMD 1.65M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TRIMMER 250K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
IO NICU CF V0 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 80V SCREW datasheet.pdf
RES SMD 6.04M OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS CABLE SKT M12 datasheet.pdf