Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT31R6
RMCP2010FT31R6 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT31R6
Brief Description
RES SMD 31.6 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT31R6.pdf
Availability of RMCP2010FT31R6
QUANTITY
RMCP2010FT31R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT31R6
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT31R6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)31.6
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT31R6
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT31R6 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT31R6 Details Description
Related parts for RMCP2010FT31R6
SOLENOID TUBULR 7/8" CONT 24VDC datasheet.pdf
IC ADC 16BIT SAR 250KSPS 8MSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 50A TO-252 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 20% 2312 datasheet.pdf
FIXED IND 300UH 3A 197.3 MOHM TH datasheet.pdf
RES 30K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 125MHZ 8SOIC datasheet.pdf