Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT36K0
RMCP2010FT36K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT36K0
Brief Description
RES SMD 36K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT36K0.pdf
Availability of RMCP2010FT36K0
QUANTITY
RMCP2010FT36K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT36K0
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT36K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT36K0
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT36K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT36K0 Details Description
Related parts for RMCP2010FT36K0
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
PATCHCORD VIDEO STD 7' PURPLE datasheet.pdf
OSC XO 121.429MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
IC CTLR OVP AUTO RETRY 8DFN datasheet.pdf
LPH VERT. ASSY NO GUIDES datasheet.pdf
IC SENSOR INTERFACE ROTARY 8SOIC datasheet.pdf
SLEEVE SIL FBRGLSS WH 100' datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SKT datasheet.pdf