Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT36K5
RMCP2010FT36K5 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT36K5
Brief Description
RES SMD 36.5K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT36K5.pdf
Availability of RMCP2010FT36K5
QUANTITY
RMCP2010FT36K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT36K5
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT36K5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT36K5
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT36K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT36K5 Details Description
Related parts for RMCP2010FT36K5
ADAPTER ACE PROGRAMMING 8DIP datasheet.pdf
CONN STRAIN RELIEF JR21 6MM datasheet.pdf
CONN HEADER 66POS TRIPLE 2.54MM datasheet.pdf
GROUNDING BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN DIN PLG PF 96CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
H48-6 SHEET 100X100X3MM W/ADH datasheet.pdf
RES 1M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ARRAY 220PF 50V X5R 0805 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 25V X5R 0603 datasheet.pdf