Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT3M48
RMCP2010FT3M48 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT3M48
Brief Description
RES SMD 3.48M OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT3M48.pdf
Availability of RMCP2010FT3M48
QUANTITY
RMCP2010FT3M48 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT3M48
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT3M48
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48M
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT3M48
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT3M48 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT3M48 Details Description
Related parts for RMCP2010FT3M48
FIXED IND 6.8UH 115MA 1.95 OHM datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 2A DO15 datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SENSOR SEALED GAUGE 0-500 PSI datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 10 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER 75A 240V 15FT CABLE datasheet.pdf
XCEDE RGHT 6PVH 8COL WK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf