Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT43R0
RMCP2010FT43R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT43R0
Brief Description
RES SMD 43 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT43R0.pdf
Availability of RMCP2010FT43R0
QUANTITY
RMCP2010FT43R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT43R0
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT43R0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)43
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT43R0
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT43R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT43R0 Details Description
Related parts for RMCP2010FT43R0
FIXED IND 270NH 1.855A 110 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 8.5A 16 MOHM TH datasheet.pdf
VERTICAL DDR3 DIMM 240 POSITION datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 1.4 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
SL-SMT 5.00/10/180G 3.2SN BK datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V DPAK datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 140K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf