Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT47R5
RMCP2010FT47R5 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT47R5
Brief Description
RES SMD 47.5 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT47R5.pdf
Availability of RMCP2010FT47R5
QUANTITY
RMCP2010FT47R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT47R5
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT47R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47.5
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT47R5
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT47R5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT47R5 Details Description
Related parts for RMCP2010FT47R5
SCR NON-SENS 800V 10A TO-251AA datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 6A 125V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP CER 820PF 630V NP0 1808 datasheet.pdf
OSC VCXO 150.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf