Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT4K02
RMCP2010FT4K02 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT4K02
Brief Description
RES SMD 4.02K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT4K02.pdf
Availability of RMCP2010FT4K02
QUANTITY
RMCP2010FT4K02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT4K02
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT4K02
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT4K02
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT4K02 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT4K02 Details Description
Related parts for RMCP2010FT4K02
FILTER LINE 18MH 1.0A TYPE 600 datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 50POS DL .100 BLK datasheet.pdf
CONN HDR 1.27MM 10POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HEADR .049" 12POS SMT TIN datasheet.pdf
IC CLOCK GEN 1.6GHZ VCO 64LFCSP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 31 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP CER 47UF 4V X6S 0805 datasheet.pdf
RES SMD 2.61K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
R/A HDR POWERBLADE datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf