Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT4K12
RMCP2010FT4K12 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT4K12
Brief Description
RES SMD 4.12K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT4K12.pdf
Availability of RMCP2010FT4K12
QUANTITY
RMCP2010FT4K12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT4K12
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT4K12
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.12k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT4K12
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT4K12 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT4K12 Details Description
Related parts for RMCP2010FT4K12
RES SMD 46.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC USB CTLR NAND NX2LP 56QFN datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES 9 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 440VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 26.7 OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf