Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT4R02
RMCP2010FT4R02 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT4R02
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.02 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT4R02.pdf
Availability of RMCP2010FT4R02
QUANTITY
RMCP2010FT4R02 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT4R02
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT4R02
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)