Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT523R
RMCP2010FT523R picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT523R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 523 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT523R.pdf
Availability of RMCP2010FT523R
QUANTITY
RMCP2010FT523R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT523R
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT523R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)523
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT523R
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT523R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT523R Details Description
Related parts for RMCP2010FT523R
BOARD DEVELOPMENT CPCI/PMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
SWITCH LIMIT ADJUSTABL ROD LEVER datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SGL 15POS GOLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 23POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 2.2MH 68MA 30 OHM TH datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 2.9MM ROUND T/H datasheet.pdf