Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT590R
RMCP2010FT590R picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT590R
Brief Description
RES SMD 590 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT590R.pdf
Availability of RMCP2010FT590R
QUANTITY
RMCP2010FT590R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT590R
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT590R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT590R
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT590R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT590R Details Description
Related parts for RMCP2010FT590R
IC DAC 8BIT OCTAL VOUT 14-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip datasheet.pdf
RES 470 OHM 3.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
762 TB RIS CLA SOLID datasheet.pdf
PWRBLADE VERT LF REC datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
10UF 400V 10X20 datasheet.pdf