Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT68K1
RMCP2010FT68K1 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT68K1
Brief Description
RES SMD 68.1K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT68K1.pdf
Availability of RMCP2010FT68K1
QUANTITY
RMCP2010FT68K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT68K1
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT68K1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT68K1
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT68K1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT68K1 Details Description
Related parts for RMCP2010FT68K1
IC ADC 8BIT 8CH 2MSPS 28-SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 3A TO263-5 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 4A 125V datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
19+19DIL WAY HORIZ SMT PIN HDR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 81MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN FFC 24POS .5MM datasheet.pdf