Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT6K49
RMCP2010FT6K49 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT6K49
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.49K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT6K49.pdf
Availability of RMCP2010FT6K49
QUANTITY
RMCP2010FT6K49 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT6K49
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT6K49
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT6K49
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT6K49 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT6K49 Details Description
Related parts for RMCP2010FT6K49
CAP CER 47PF 150V 0605 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 10A 12V datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 2.5V 70A 175W datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf
H.CA.AS-1XHAN3A-50M-AC-D;SM;1XLC datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf