Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT6K81
RMCP2010FT6K81 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT6K81
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.81K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT6K81.pdf
Availability of RMCP2010FT6K81
QUANTITY
RMCP2010FT6K81 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT6K81
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT6K81
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT6K81
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT6K81 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT6K81 Details Description
Related parts for RMCP2010FT6K81
CONN HEADER 40POS 2MM SMD TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
CONN IDC 5POS 2.54MM 22AWG TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS PNL MNT RA SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS CABLE PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 5A datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS PIN datasheet.pdf