Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT6K81
RMCP2010FT6K81 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT6K81
Brief Description
RES SMD 6.81K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT6K81.pdf
Availability of RMCP2010FT6K81
QUANTITY
RMCP2010FT6K81 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT6K81
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT6K81
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT6K81
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT6K81 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT6K81 Details Description
Related parts for RMCP2010FT6K81
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 5A PW-MOLD datasheet.pdf
CONN SOCKET .35MM 50POS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 6POS 5.08MM datasheet.pdf
LED RED DIFF 2.5X7MM RECT T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf