Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT6R98
RMCP2010FT6R98 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT6R98
Brief Description
RES SMD 6.98 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT6R98.pdf
Availability of RMCP2010FT6R98
QUANTITY
RMCP2010FT6R98 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT6R98
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT6R98
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT6R98
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT6R98 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT6R98 Details Description
Related parts for RMCP2010FT6R98
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 500MA 1.27 OHM datasheet.pdf
RES SMD 6.34K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN SFP CAGE SINGLE W/O PIPE datasheet.pdf
RES SMD 158K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CAP POLYMER 56UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 4COL WK datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS BOX MNT SKT datasheet.pdf