Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT6R98
RMCP2010FT6R98 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT6R98
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.98 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT6R98.pdf
Availability of RMCP2010FT6R98
QUANTITY
RMCP2010FT6R98 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT6R98
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT6R98
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT6R98
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT6R98 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT6R98 Details Description
Related parts for RMCP2010FT6R98
IC PROCESSOR FRONT END 64LFCSP datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EXTEND datasheet.pdf
BATTERY ZINC 1.4V COIN 5.8MM 8PK datasheet.pdf
RES SMD 0.004 OHM 1% 5W 4527 datasheet.pdf
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
RES 453 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf