Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT7M15
RMCP2010FT7M15 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT7M15
Brief Description
RES SMD 7.15M OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT7M15.pdf
Availability of RMCP2010FT7M15
QUANTITY
RMCP2010FT7M15 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT7M15
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT7M15
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.15M
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT7M15
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT7M15 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT7M15 Details Description
Related parts for RMCP2010FT7M15
RES SMD 120 OHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 300V 14.4A D2PAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 190MA 4.33 OHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 75MHZ 8SO datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
Crystal 50.0000MHz 10ppm 10pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf