Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT825R
RMCP2010FT825R picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT825R
Brief Description
RES SMD 825 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT825R.pdf
Availability of RMCP2010FT825R
QUANTITY
RMCP2010FT825R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT825R
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT825R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)825
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT825R
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT825R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT825R Details Description
Related parts for RMCP2010FT825R
JACK PC PHONO 90DEG SNAP-KIT datasheet.pdf
SWITCH UNIT RECTANGULAR ALT 3POS datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.9PF 25V 0201 datasheet.pdf
RES SMD 57.6 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
SENSOR HUMIDITY 5V 3.5% SMD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.22 OHM 5% 100W datasheet.pdf
CONV DC/DC 50W 25-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 5% 20V AXIAL datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 90D STACK datasheet.pdf
CAP FILM 120NF 5% 160VDC RAD datasheet.pdf