Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT82K5
RMCP2010FT82K5 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT82K5
Brief Description
RES SMD 82.5K OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT82K5.pdf
Availability of RMCP2010FT82K5
QUANTITY
RMCP2010FT82K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT82K5
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT82K5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT82K5
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT82K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT82K5 Details Description
Related parts for RMCP2010FT82K5
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 20W datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT R-R PAR 24SSOP datasheet.pdf
IC DUAL 4BIT BINRY COUNT 14TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SERIAL 16-QSOP datasheet.pdf
SCREWDRIVER SET TORX 10PC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 7KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CONTROL LOGIC 12 IN 8 OUT 12V datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
RES 313 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 10DFN datasheet.pdf