Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT88R7
RMCP2010FT88R7 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT88R7
Brief Description
RES SMD 88.7 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT88R7.pdf
Availability of RMCP2010FT88R7
QUANTITY
RMCP2010FT88R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT88R7
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT88R7
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT88R7
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT88R7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT88R7 Details Description
Related parts for RMCP2010FT88R7
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 80 DEG BLACK/RED datasheet.pdf
CA,62.5,MTRJ-SC datasheet.pdf
SWITCH 5POS DIP J-LEAD SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH STRGHT LVR SPDT 5A SCREW datasheet.pdf
CONN HSG RCPT STRGHT 8POS SKT datasheet.pdf