Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT88R7
RMCP2010FT88R7 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT88R7
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 88.7 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT88R7.pdf
Availability of RMCP2010FT88R7
QUANTITY
RMCP2010FT88R7 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT88R7
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT88R7
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)88.7
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT88R7
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT88R7 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT88R7 Details Description
Related parts for RMCP2010FT88R7
FUSE GLASS 2A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES 0.13 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DAC 12BIT DL 2WIRE SER 8-UMAX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
ELECT COND TRANSFER 4"X5YDS datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder datasheet.pdf