Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT8R06
RMCP2010FT8R06 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT8R06
Brief Description
RES SMD 8.06 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT8R06.pdf
Availability of RMCP2010FT8R06
QUANTITY
RMCP2010FT8R06 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT8R06
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT8R06
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.06
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT8R06
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT8R06 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT8R06 Details Description
Related parts for RMCP2010FT8R06
MEMORY CARD FLASH 64MB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
IC REG LDO 4.85V 0.25A 8TSSOP datasheet.pdf
IC PLD 10MC 10NS 24DIP datasheet.pdf
COUNTER LCD 8 CHAR 3.6V PANEL MT datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A TO220FP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 30A TO-247 datasheet.pdf