Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT90R9
RMCP2010FT90R9 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT90R9
Brief Description
RES SMD 90.9 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT90R9.pdf
Availability of RMCP2010FT90R9
QUANTITY
RMCP2010FT90R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT90R9
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT90R9
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT90R9
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT90R9 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT90R9 Details Description
Related parts for RMCP2010FT90R9
IC MCU 8BIT 48KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 3GHZ 32LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 47POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONTACT SKT CRIMP 22-24AWG 1.5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 8.76K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE A 6 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 54POS STRGHT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf