Stackpole Electronics Inc. RMCP2010FT9M10
RMCP2010FT9M10 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010FT9M10
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 9.1M OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010FT9M10.pdf
Availability of RMCP2010FT9M10
QUANTITY
RMCP2010FT9M10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010FT9M10
Internal Part NumberEIS-RMCP2010FT9M10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1M
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010FT9M10
Related LinksRMCP201, RMCP2010FT9M10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010FT9M10 Details Description
Related parts for RMCP2010FT9M10
DIODE ARRAY GP 80V 160MA SOT323 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 4.42K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 8POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IC XDCP DUAL 256TAP 50K 24-SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 39NH 150MA 1.2 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CABLE 30 AWG CTRL IMP 25' datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V C0G 0201 datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 2.4A TO277A datasheet.pdf