Stackpole Electronics Inc. RMCP2010JT100R
RMCP2010JT100R picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010JT100R
Brief Description
RES SMD 100 OHM 5% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010JT100R.pdf
Availability of RMCP2010JT100R
QUANTITY
RMCP2010JT100R Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010JT100R
Internal Part NumberEIS-RMCP2010JT100R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010JT100R
Related LinksRMCP201, RMCP2010JT100R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010JT100R Details Description
Related parts for RMCP2010JT100R
KEYPAD SEALED 16 KEY TELE BLACK datasheet.pdf
IC VIDEO FRONT END AMP 24-QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
RES 102K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER PAR 32QFN datasheet.pdf
CONN BOARD STKR HDR 8POS 1.27MM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP9T STEEL LUG datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 50PPM datasheet.pdf