Stackpole Electronics Inc. RMCP2010JT1R20
RMCP2010JT1R20 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010JT1R20
Brief Description
RES SMD 1.2 OHM 5% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010JT1R20.pdf
Availability of RMCP2010JT1R20
QUANTITY
RMCP2010JT1R20 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010JT1R20
Internal Part NumberEIS-RMCP2010JT1R20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010JT1R20
Related LinksRMCP201, RMCP2010JT1R20 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010JT1R20 Details Description
Related parts for RMCP2010JT1R20
IC MPU/RESET CIRC 1.58V SC70-4 datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 250V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.158 OHM 1% 10W datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
GROUND BUS BODY ASSEMBLY datasheet.pdf
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD datasheet.pdf