Stackpole Electronics Inc. RMCP2010JT20R0
RMCP2010JT20R0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010JT20R0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20 OHM 5% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010JT20R0.pdf
Availability of RMCP2010JT20R0
QUANTITY
RMCP2010JT20R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010JT20R0
Internal Part NumberEIS-RMCP2010JT20R0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010JT20R0
Related LinksRMCP201, RMCP2010JT20R0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010JT20R0 Details Description
Related parts for RMCP2010JT20R0
MOSFET N-CH 40V 9.4A 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPSTX2 0.05A 12V datasheet.pdf