Stackpole Electronics Inc. RMCP2010JT3R60
RMCP2010JT3R60 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010JT3R60
Brief Description
RES SMD 3.6 OHM 5% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010JT3R60.pdf
Availability of RMCP2010JT3R60
QUANTITY
RMCP2010JT3R60 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010JT3R60
Internal Part NumberEIS-RMCP2010JT3R60
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.6
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010JT3R60
Related LinksRMCP201, RMCP2010JT3R60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010JT3R60 Details Description
Related parts for RMCP2010JT3R60
RES SMD 464K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BARRIER BLK MARKER STRIP 8POS datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 4.3K OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 11.8 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 270UF 20% 16V T/H datasheet.pdf
CONN PLUG 36POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC DO-214A datasheet.pdf
0.50W CABLE ASSY datasheet.pdf