Stackpole Electronics Inc. RMCP2010JT82K0
RMCP2010JT82K0 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010JT82K0
Brief Description
RES SMD 82K OHM 5% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010JT82K0.pdf
Availability of RMCP2010JT82K0
QUANTITY
RMCP2010JT82K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010JT82K0
Internal Part NumberEIS-RMCP2010JT82K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82k
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010JT82K0
Related LinksRMCP201, RMCP2010JT82K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010JT82K0 Details Description
Related parts for RMCP2010JT82K0
SIDACTOR 270V SURGE SUP M TO220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FILTER ANALOG 8TH-ORD 28SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CAP FILM 8200PF 10% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 4V X7T 0402 datasheet.pdf