Stackpole Electronics Inc. RMCP2010JT9R10
RMCP2010JT9R10 picture photo
Mfg. Part Number
RMCP2010JT9R10
Brief Description
RES SMD 9.1 OHM 5% 1W 2010
Datasheet Download
RMCP2010JT9R10.pdf
Availability of RMCP2010JT9R10
QUANTITY
RMCP2010JT9R10 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCP2010JT9R10
Internal Part NumberEIS-RMCP2010JT9R10
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.1
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.028" (0.70mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCP2010JT9R10
Related LinksRMCP201, RMCP2010JT9R10 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCP2010JT9R10 Details Description
Related parts for RMCP2010JT9R10
TRANSFMR AUDIO 12/48 150/600 IMP datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 166MHZ 100TQFP datasheet.pdf
MOSFET P-CH 50V 140A TO-263 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 440VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
BIT SET ASSORTED W/POUCH 40PC datasheet.pdf
8TE FRONT PANEL datasheet.pdf
INSERT FFA.4S.308. FOR 8LV datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
ESD BINDER YELLOW 3'' datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 1000V 28 AWG GRY datasheet.pdf
PLUG ASSY SZ 3A MIL 600 datasheet.pdf