Sullins Connector Solutions RMM02DSEN-S13
RMM02DSEN-S13 picture photo
Mfg. Part Number
RMM02DSEN-S13
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 4POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RMM02DSEN-S13.pdf
Availability of RMM02DSEN-S13
QUANTITY
RMM02DSEN-S13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMM02DSEN-S13
Internal Part NumberEIS-RMM02DSEN-S13
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row2
Number of Positions4
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMM02DSEN-S13
Related LinksRMM02D, RMM02DSEN-S13 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMM02DSEN-S13 Details Description
Related parts for RMM02DSEN-S13
CONN EDGECARD 86POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS 32AWG 24IN datasheet.pdf
FUSE GLASS 3.5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN HDR 2MM VERT SMT 6POS datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
RES 1.61K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 127 TYP datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB datasheet.pdf
254 MM KK HDR VT VRA FL VD02 3CK datasheet.pdf