Sullins Connector Solutions RMM10DREN
RMM10DREN picture photo
Mfg. Part Number
RMM10DREN
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET
Datasheet Download
RMM10DREN.pdf
Availability of RMM10DREN
QUANTITY
RMM10DREN Order Process
Ship out your order
Specifications of RMM10DREN
Internal Part NumberEIS-RMM10DREN
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row10
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Eyelet(s)
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMM10DREN
Related LinksRMM1, RMM10DREN Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMM10DREN Details Description
Related parts for RMM10DREN
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
LED WHITE 0603 SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 7.68K OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
LUG COPPER 2 HOLE datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 20% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 10A DPAK datasheet.pdf