Sullins Connector Solutions RMM10DTKI
RMM10DTKI picture photo
Mfg. Part Number
RMM10DTKI
Brief Description
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RMM10DTKI.pdf
Availability of RMM10DTKI
QUANTITY
RMM10DTKI Order Process
Ship out your order
Specifications of RMM10DTKI
Internal Part NumberEIS-RMM10DTKI
Number of Positions20
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMM10DTKI
Related LinksRMM1, RMM10DTKI Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMM10DTKI Details Description
Related parts for RMM10DTKI
TRANS NPN 80V 0.5A MINI PWR datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 26POS STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE MULT-FUNC CONFIG SOT23-6 datasheet.pdf
FAN AXIAL 35X10MM VAPO 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA 18GHZ 8DB datasheet.pdf
POLYSNAP POWER INLET MODULE datasheet.pdf
CONN PIN HDR 2.5MM 10POS datasheet.pdf