Sullins Connector Solutions RMM15DRKH
RMM15DRKH picture photo
Mfg. Part Number
RMM15DRKH
Manufacturer
Product Category
Card Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Brief Description
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD
Datasheet Download
RMM15DRKH.pdf
Availability of RMM15DRKH
QUANTITY
RMM15DRKH Order Process
Ship out your order
Specifications of RMM15DRKH
Internal Part NumberEIS-RMM15DRKH
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCard Edge Connectors - Edgeboard Connectors
Series-
PackagingTray
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row15
Number of Positions30
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeFull Bellows
ColorGreen
Flange FeatureTop Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
Material - InsulationPolyphenylene Sulfide (PPS)
Read OutDual
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMM15DRKH
Related LinksRMM1, RMM15DRKH Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMM15DRKH Details Description
Related parts for RMM15DRKH
IC REG BUCK 12V 1A TO220-5 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
CONN SFP 1X2 CAGE PRESSFIT NICKL datasheet.pdf
IC FIFO 32768X18 LP 15NS 64-TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
SENSOR CURRENT HALL 800A AC/DC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf