Sullins Connector Solutions RMM24DTMD-S189
RMM24DTMD-S189 picture photo
Mfg. Part Number
RMM24DTMD-S189
Brief Description
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD
Datasheet Download
RMM24DTMD-S189.pdf
Availability of RMM24DTMD-S189
QUANTITY
RMM24DTMD-S189 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMM24DTMD-S189
Internal Part NumberEIS-RMM24DTMD-S189
Number of Positions48
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
Features-
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange FeatureFlush Mount, Top Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMM24DTMD-S189
Related LinksRMM24DT, RMM24DTMD-S189 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMM24DTMD-S189 Details Description
Related parts for RMM24DTMD-S189
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
IC 1.71V SUPPLY MONITOR SOT-23-5 datasheet.pdf
IC SRAM 32KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PST 15A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONNECTOR MALE ANGLED 3POS datasheet.pdf