Sullins Connector Solutions RMM28DTKN-S288
RMM28DTKN-S288 picture photo
Mfg. Part Number
RMM28DTKN-S288
Brief Description
CONN EDGECARD 56POS .156 EXTEND
Datasheet Download
RMM28DTKN-S288.pdf
Availability of RMM28DTKN-S288
QUANTITY
RMM28DTKN-S288 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMM28DTKN-S288
Internal Part NumberEIS-RMM28DTKN-S288
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row28
Number of Positions56
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.156" (3.96mm)
FeaturesCard Extender
Mounting TypeBoard Edge, Straddle Mount
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Contact TypeLoop Bellows
ColorGreen
Flange Feature-
Operating Temperature-65°C ~ 125°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMM28DTKN-S288
Related LinksRMM28DT, RMM28DTKN-S288 Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
RMM28DTKN-S288 Details Description
Related parts for RMM28DTKN-S288
SWITCH SNAP SPDT 5A QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 13K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 20K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 43 OHM 35W 1% TO220 datasheet.pdf
CONN RCPT 28 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CROSS-CONNECTOR 1POLE datasheet.pdf
COMMON MODE FILTERS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 29POS datasheet.pdf